Inviting Whole Humanity to an Elite Club? Global Heritage Production Regimes and UNESCO Heritage Lists through the Lens of the Ostrom’s Concepts
4.04.2022
Intangible cultural heritage and climate change: lessons from Elinor Ostrom
15.06.2022
ICH and Museums 8.05.2019
Prof. Hanna Schreiber uhonorowana Medalem św. Krzysztofa
03.10.2023
Medale Św. Krzysztofa są przyznawane osobom i instytucjom wspierającym Muzeum Krakowa i pomagającym w kultywowaniu krakowskich tradycji. W 2023 roku uhonorowano nim m.in. prof. Hannę Schreiber za wieloletnią współpracę i zasługi w dziedzinie badań i działań na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w tym zwłaszcza w uznaniu za prowadzone prace nad niezwykle ważnym dla Muzeum Krakowa wnioskiem o wpisanie szopkarstwa krakowskiego na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Podcast „Szturm sztuk”, Niematerialne dziedzictwo
28.10.2022
Kiedy kultura i sztuka sprawia, że przedstawiciele Korei Północnej i Południowej mogą publicznie podać sobie ręce? Czy barszcz ukraiński może być traktowany jako spuścizna, której niezbędna jest prawna ochrona? O niematerialnym dziedzictwie opowiada dr hab. Hanna Schreiber.
Kim jest twórca ludowy? Mechanizmy (prawnej) ochrony twórcy ludowego w Europie i na świecie. Ogólnopolska Konferencja Kultury: Kultura Ludowa
6.09.2017
Celem dyskusji jest analiza statusu twórcy ludowego, przede wszystkim w systemie prawnym w Polsce, jak również w prawie międzynarodowym oraz w wybranych krajach Europy i świata. Uczestnicy panelu przedstawią istniejące modele i rozwiązania funkcjonujące w praktyce organizacji międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem działalności podejmowanych przez UNESCO w ramach Konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku. Rozważone zostaną również kwestie definicyjne: twórca – artysta – depozytariusz tradycji. Pytanie: kim jest twórca ludowy pozostaje bowiem zasadnicze nie tylko w budowaniu tożsamości zawodowej i artystycznej, lecz także w stanowieniu prawnych ram i zabezpieczeń.
Współczesny odbiór tradycji
20.10.2016